Eskiden kol saatlerini çoğunlukla kadınlar takarlarmış. Erkekler bunları bilezik olarak kabul ettiklerinden cep saati kullanmayı tercih etmişler. Bu nedenle, köstekli saat “Erkek Saati” olarak tanımlanabilir.

Şimendiferli Köstekli Saati esas meşhur eden TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) olmuştur. O çağda saat takan kimse çok azdır. TCDD, trenlerin zamanında hareket etmesi için hareket amirlerine ve istasyon şeflerine birer cep saati zimmetlemeyi düşünmüş. Ön veya arka kapağında “Şimendifer ve TCDD amblemi” kabartması olan bu cep saatleri ilk etapta, Zenith ve Omega gibi büyük İsviçre saat firmalarına sipariş edilmiş. Daha sonra bunlara Serkisof (Türkiye’de yaşayan bir Rus vatandaşının kendi adını taşıyan İsviçre’de imal ettirip Türkiye’de sattığı markası) da eklenmiş.

O yıllarda, Anadolu’nun tüm köy ve kasabalarında hareket amirlerinin her defasında köstekli saatlerini ceplerinden çıkarıp bakarak treni hareket ettirmesi, özellikle TCDD amblemi taşıyan şimendiferli köstekli saatlerin en doğru saat olarak kabul görmesine neden olmuştur.